24 Ağustos 2012 Cuma

İlginç avizeler
Jung Hwajin'in tabaklardan yapılmış avizesi


Gonca avize
Resim 1 - Tomurcuk avize
Tasarımcı : Jung Hwajin


Hilal avize
Resim 2- Hilal avize
Tasarımcı : Jung Hwajin


S avize
Resim 3-  S avize
Tasarımcı : Jung Hwajin
Resim 1, 2 ve 3

Tasarımcı melamin beyaz tabakları delerek farklı şekillerde birleştirip şık ve modern avizeler tasarlamış. Resim 1 'deki avizeyi yeni açacak goncadan , Resim 2'deki avizeyi hilal şeklindeki aydan ilham alarak tasarlamış. Resim 3'deki S şeklindeki avizeye ise "İçerik" adını vermiş. Tasarımcı Jung Hwajin doğu ile batının birleşimiyle yeni bir kültür ortaya çıktığını ve içerik adlı avizede bunu yansıttığını belirtmektedir. Yapımı oldukça basit ama şık olan avizeleri melamin tabaklardan kendinizde yapabilirsiniz. 


Tasarımcı Simon Karkov'un avizeleri
Norm 06  Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 1- Norm 06 yandan görünüm
Tasarımcı : Simon Karkov


Norm 06  Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 2-  Norm 06 alttan görünüm
Tasarımcı : Simon Karkov


Nilüfer ve lilyum çiçeklerinden esinlenerek yapılmış dizayn Simon Karkov taraından tasarlanmış.Normen Koenhagen'da satılıyor. Beyaz renkli, parçalar halinde veriliyor, parçaları puzzle gibi birleştirdiğinizde lamba ortaya çıkıyor. Birleştirme sırasında yapıştırıcı veya alet kullanmıyorsunuz. Plastikten yapılmış parçaları birleştiriyorsunuz.  Üç boyu olan lambanın en büyüğü 85 cm., orta boyu 62 cm. ve küçüğü 43 cm.
Norm 69  Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 3- Norm 69
Tasarımcı : Simon Karkov 

Tasarımcı Simon Karkov tarafından Norm 69 olarak adlandırılan avize 2002 yılında Formland ödülünü ve 2003 yılında Köln'de Best Item ödülünü almış. Diğer avize gibi kendinizin herhangi bir alet veya yapıştırıcı kullanmaksızın yapabileceği avize ısıya dayanıklı plastikten imal edilmiş. Norman Koenhagen'da satışı yapılıyor.  4 boyu mevcut 78, 60, 51 ve 42 cm çapında ve beyaz renkli.Norm 03  Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 4- Norm 3
Tasarımcı : Simon Karkov

Norm 03  Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 5- Norm 3
Tasarımcı : Simon Karkov
Resim 1, 2,3, 4 ve 5

Tasarımcı Simon Karkow tarafından diğerleri gibi parçalar halinde tasarlanan avizenin beyaz olanı  plastikten resim 5'teki ise paslanmaz çelikten imal edilmiş. Avizeyi gene alet ve yapıştırıcı kullanmadan kendiniz yapıyorsunuz. Paslanmaz çelik olanının yüksekliği 32 cm, genişliği ise 53 cm. Beyaz plastilkten olanının 2 boyu mevcut: Büyüğünün yüksekliği  65 ve genişliği 40 cm, küçüğünün yüksekliği 53 ve genişliği 32 cm.Fredrik Mattson'un renkli avizesi
Gökkuşağı avize ve abajur  Tasarımcı : Fredrik Mattson
Resim 1-  Renkli avize ve abajur
Tasarımcı : Fredrik Mattson


Gökkuşağı avize   Tasarımcı : Fredrik Mattson
Resim 2-  Renkli avizeler
Tasarımcı : Fredrik Mattson
Resim 1 ve 2


Tasarımcı Fredrik Mattson tarafından boyanmış alüminyumdan yapılmış renkli avizenin yüksekliği yaklaşık 40 cm., genişliği ise 32 cm. Aynı avizenin abajuruda yapılmış. Eğer oturma odanızı veya çocuğunuzun odasını cıvıl cıvıl yapmak isterseniz bu renkli avizeleri veya masa lambasını kullanabilirsiniz. İçinde hemen hemen her renk bulunduğu için diğer mobilyalarla kombinlemek kolay olacaktır.


Yi Xu'nun cevizden yapılmış avizesi


 

Resim 1- A light
Tasarımcı : Yi Xu Resim 2- A light
Tasarımcı : Yi Xu 


Resim 3- A light
Tasarımcı : Yi Xu
Resim 1, 2 ve 3

Tasarımcı Yi Xu'nun doğal bir ürün olarak ceviz ağacından tasarladığı tekli sarkıt avize modern çizgilere sahip. Kullanacağınız alanda loş bir aydınlatma için çok uygun. Ayrıca ışığı yaktğıınız zaman aradaki boşluklardan sızan ışık gerçekten muhteşem.Ceviz panellerin birleşimiyle alttta oluşan küçük üçgenlerden oluşan ışık halkası hoş bir görüntü oluşturuyor.


Jeff Trigg'in  ladinden yapılmış avizesi
Ladin avize   Tasarımcı : Jeff Trigg
Resim 1- Ladin avize
Tasarımcı : Jeff Trigg


Ağaç avize   Tasarımcı : Jeff Trigg
Resim 2 - Ladin avize
Tasarımcı : Jeff Trigg
Resim 1 ve 2

Sanatçı Jeff Trigg tarafından tasarlanan tekli avize ladin ağacından yapılmış. İnce panellerden aynı kalıpla kesilen parçalar eğimli hale getirilerek, alttan ve üstten yuvarlak tahta halkalara birleştirilmiş. Oval formdaki tekli sarkıt lambanın üç boyu satışa sunulmuş. En büyüğü  76 cm., orta boydaki 61 cm. ve en küçüğü 46 cm. Doğal ürün kullanılarak yapılmış tekli sarkıt avize gerçekten çok şık fakat bence yeterli aydınlatma sağlayamayacağı için dekoratif amaçlı kullanım için uygun olabilir.


 Su borularından  avize
 Metal kalorifer borularından avize   Tasarımcı : Ceti Alpha V Design
Resim 1-  Su borularından avize
Tasarımcı :  Ceti Alpha V Design Metal kalorifer borularından avize  Tasarımcı : Ceti Alpha V Design
Resim 2-  Su borularından avize
Tasarımcı : Ceti Alpha V Design Metal kalorifer borularından avize  Tasarımcı : Ceti Alpha V Design
Resim 3-  Su borularından avize
Tasarımcı :  Ceti Alpha V Design
 Resim 1, 2 ve 3
Su sistemini kurarken kullanılan demir borular ve bağlantı parçalarını kullanarak oluşturulan avize için çok az para harcamanız yeterli. Kendinizinde kolayca yapabileceği avize sıradışı ürünlerden oluşmuş. Metal fanusları farklı model veya renklerde seçebilirsiniz. Yalnızca boruları ve ara parçaları seçerken hesaplamaları dikkatli yapmalısınız. Bunun haricinde hiçbir zorluğu yok. Yukardaki  avizenin  yaklaşık ölçüleri ; yükseklik 25 - 26 cm. , uzunluk 70 cm. Metal yeşil fanusların çapı ise 40 cm. kadar. Hırdavatçılarda 1tl gibi çok ucuza satılan parçalarla oluşturacağınız avize size çok çok ucuza mal olacaktır ayrıca yaparken en fazla yarım saatinizi harcarsınız. O kadar basit ve hızlı yapmanıza rağmen fiyatıda çok çok ucuz.


Kartondan yapılan avize
Koli kutularından avize   Tasarımcı : Brandon Perhacs
Resim 1-  Kartondan yaıplan avize
Tasarımcı : Brandon Perhacs
Koli kutularından avize   Tasarımcı : Brandon Perhacs
Resim 1 -  Kartondan yapılan avize
Tasarımcı : Brandon Perhacs
Resim 1 ve 2

Tasarımcı Brandon Perhacs'ın kartondan tasarladığı avize için 48 adet aynı ebatta parça gerekli. Tasarımcı koli kutularınn kartonlarını kullarak böylesi hoş bir avizeyi ortaya çıkarmış. Sanatçı lazer kesimle hazırladığı karton parçalarını birleştirdiğinde çok güzel 3 boyutlu  bir tasarım avize ortaya çıkmış. Sizlerde  farklı şekillerden oluşan parçaları birleştirerek çok çok farklı avizeler ortaya  çıkarabilirsiniz. Hem yapımı kolay hem de dekoratif avizeler yaratabilirsiniz. Brandon Perhacs'ın avizesinin ölçüleri yaklaşık olarak 40 x 50  cm. Kendiniz yaparken tek zaman harcayacağınız kısmı parçaları çizmek ve kesmek olacaktır. Atılacak ürünlerden geri dönüşüme en güzel örneklerden biri. Hem şık hem para ödemeden elde edebileceğiniz dekoratif bir avize.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder