24 Ağustos 2012 Cuma

İlginç tasarım Dikiş Aletleri Büyüteçli kuka
Büyüteçli kuka 

Büyüteçli kuka
Tasarımcı : Alexey Chugunnikov
Büyüteçli kuka

   

 

 

Gözleri iyi görmeyenler  büyüteç aramanıza artık gerek yok. İpliği iğneye artık bu kuka sayesinde  kolayca geçirbilirsiniz. 2009 da ödül kazanmış ilginç bir tasarım.


Düğmeler

 
Düğme

Tasarımcı : John Caswell
Düğmeler
 
Düğme
Tasarımcı : John Caswell
DüğmelerDüğmeler gerçekten çok sevimli. Keten bir gömlekte ne kadar hoş durur. Belki bir bluzun veya kazağın, tişörtün önünede dekoratif olarak dikilip süs olarak da kullanılabilir. Ayrıca çocukların da çok seveceği bir tasarım .Basit ama enteresan bir tasarım.


Lazerli makas


Lazerli makas
Tasarımcı bulunamadı
Lazerli makas

 Kumaş ve kağıt kesiminde kullanabileceğimiz cetvelle düz çizgi çizmeye gereksinimimizi ortadan kaldıran bir tasarım. Böylece kullanacağımz materyalde kalem izi oluşmuyor.  Saat pili gibi pilleri var. Tasarımcı nette bulunamıyor.


Biye çevirici


Biye çevirici
Resim 1- Biye çevirici

Biye çevirici
Resim 2- Biye çevirici
Resim 1 ve 2

Biye çevirirken iğneyi çekmeniz gerekir. İğne elinizden kayar, tutması zordur. İğnenin ucuna yapılan halkaya parmağınızı geçirerek kolaylıkla çekebilirsiniz. İyi düşünülmüş kolaylık sağlayan bir dizayn.


Dikiş ütüleme aleti


Dikiş ütüleme aleti
Resim 1-  Dikiş ütüleme aletiDikiş ütüleme aleti
Resim 2-  Dikiş ütüleme aleti
Resim 1 ve 2

Birşey diktiğinizde birleştirdiğiniz parçaların iç ve dış kısmından düzgün olarak ütülemeniz gerekir. Bu alet sayesinde ütüleme işlemi kolaylaşmış. Bu kısmların ütüyle düzgün açılabilmesi için ince bir yüzeyi olan bu ütüleme tahtası işinize çok yarayacaktır.


Masura Kabı


Masura kapatıcı
Resim 1- Masura kapatıcı

Masura kapatıcı
Resim 2-  Masura kapatıcı

Masura kapatıcı
Resim 3- Masura kapatıcı

Masura kapatıcı
Resim 4-  Masura kapatıcı
Resim 1, 2, 3 ve 4


Evde dikiş dikiyorsanız mutlaka bir sürü masura ve renk renk iplikleriniz vardır. Bir süre sonra masuralardaki ipliklerin uçları açılır ve  birbirine dolaşır. Hem iplikler ziyan olur hemde dağınık bir görünüm oluşur. Bunu engellemek için basit bir hortum ve makas işinizi görecektir. Bunun için yapı marketlerin tesisat bölümünde satılan şeffaf hortumlardan iç çapı 1/2 ,  dış çapı 3/4 olanından 1 metre kadar alacaksınız. Kullandığınız masuranın yüksekliği kadar parçalara ayıracaksınız. Bu parçaları masuraya takabilmek için resim 3'de görüldüğü gibi keseceksiniz. Vede masuralarınıza takacaksınız. Böylece iplikleriniz dolaşmayacak. Şeffaf olduğu için aradığınız renk ipliği bulmanızda  kolay olacaktır. 


Kasnaktan dikiş seti


Kasnak dikiş seti
Kasnaktan dikiş seti

Kasnak ve biraz artmış kumaşınız varsa kendinizin yaabileceği dikiş seti yapıp bunu herhangi bir duvarınıza asabilirsiniz. Böylece dikiş malzemeleriniz derli toplu duracaktır.


Dikiş sökme aletiDikiş sökme aleti
Dikiş sökme aleti

 Dikiş dikerken bazen bir yerleri sökmeniz gerekebilir. Sivri uçlu bir makasla sökmeye çalışırken makas kaçar, kumaş kesilir. Gerçeketen nefret edilen bir durumdur. Bunu önlemek için dikiş sökme aletini kullandığınızda kumaşı kesme şansınız kalmaz. Bu sıkıcı işlemi bu alet sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca büyüteçli de olduğu için dikişi zorlanmadan kumaştan ayırt etme olanağı da sağlanmış.


Elektrikli makas

Elektrikli makas
Resim 1-  Elektrikli makasElektrikli makas
Resim 2 - Elektrikli makas
Resim 1 ve 2

Elektrikli makas sayesinde eliniz yorulmadan kesim yaabilirsiniz. Makasın bir ucu zemine oturduğu için eğri kesme veya kayma ihtimali çok azalmış. Kablosuz olması da diğer bir avantajı. Ayrıca yalnız kumaşı değil daha sert maddeleri de kesebilen bir makas. Bence kullanışlı ev aletlerinden biri.


Sürfile makasıSürfile makası
Sürfile makası

İçte kalan kumaş uçlarındaki iplikler zamanla buradan çıkarak diktiğiniz eşyanın bozulmasına, dikişlerinin atmasına neden olur. Sürfile makası ile kumaş uçlarını zigzag şeklinde  keserseniz, kumaş uçlarından iplikler çıkamayacaktır. Dikiş dikmek istiyorsanız olmazsa olmazlardan biri de sürfile makasıdır. Evde bulunması gerekli aletlerden biri de budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder